The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > Друга цифрова техника > GSM мобилни комуникации

GSM мобилни комуникации Global System Mobile

Отговори
 
Контрол над темата Начин на разглеждане
  #1  
Стар 19-08-2011
Аватара на ТИНТИН
ТИНТИН ТИНТИН не е на линия
Модератор
 

Дата на присъединяване: Mar 2009
Мнения: 4,148
Благодари: 362
Получил благодарност:
2,431 пъти в 1,521 поста
Сваляния: 71
Ъплоуди: 0
По подразбиране Поради 17 000 причини

Войната сред производителите на смартфони се ожесточава заради придобитите хиляди патенти на Motorola от Google


Motorola си остава производител с все по-неясна позиция на пазара

Двеста и петдесет хиляди. Според Google горе-долу толкова потенциални патентни иска крие в себе си всеки смартфон. Което означава евентуални съдебни битки на стойност милиарди долари. Но също така и сделки за милиарди. Такава е и обявената преди няколко дни покупка на Motorola Mobility от Google, която може да промени мобилната индустрия изоснови.

Някак си внезапно и неочаквано търсачката даде баснословната сума от 12.5 млрд. долара (или 63% над пазарната стойност на Motorola) за придобиването на производител на мобилни телефони с неясна позиция на пазара. Много анализатори веднага се хвърлиха да обясняват как Google ще прави смартфони и иска да прилича на големия конкурент Apple, който произвежда мобилни устройства и ги оборудва с операционната си система iOS. Но все повече изглежда, че не производството на хардуер е основната цел на сделката. Съмнително е също така и дали стремежът към повече иновации стои зад решението на Google да пръсне за Motorola една четвърт от кешовите си запаси.

Срещу рекордните в историята си 12.5 млрд. долара Google получи 17 000 патента плюс още други 7000 в бъдещи, много разработчици, но също така и тромава организация от над 20 000 служители, които работят за петия в света производител на мобилни телефони (а беше номер две допреди едва пет години). Засега изглежда, че именно патентите са основната причина за решението на интернет гиганта да прибегне до придобиването (интервю по темата - на стр. 35). Актуалната тенденция в сектора е всеки да съди всеки заради нарушаване на интелектуалната собственост. Колкото повече лицензионни права върху технологии имаш, толкова по-силен си и по-лесно можеш да отбиеш атака на конкурента с контраиск. През годините на развитие на операционната си система Android Google изостана с попълването на портфолиото си от патенти, които покриват всичко в едно устройство - от екрана до безжичното свързване, камерата и т.н. Google дори обвини конкуренти като Microsoft и Apple, че искат да ограничат възхода на Android, използвайки тактиката на постоянните съдебни искове.

Според независими оценки стойността на патентите се равнява на половината от цената, платената за Motorola, тоест около 6.3 млрд. долара. Което означава, че всеки лиценз се оценява на около 400 000 долара. Което е доста по-евтино от сумата, изразходвана от водения от Аpple и Microsoft консорциум, който през юни даде 4.5 млрд. долара за 6000 лиценза на фалиралия канадски производител на телекомуникационно оборудване Nortel Networks. Манията по купуване на патенти подкрепи дори закъсали компании като Eastman Kodak и Аlcatel-Lucent. "Смятам, че вече можем да говорим за балон в този сегмент", заяви пред CNN Money Флориан Мюлер, независим консултант в сферата на интелектуалната собственост. "Патентите бяха считани за вид застраховка. Но днес те са част от бизнес стратегията на водещите компании, чрез които да надвият съперниците си", твърд Люис Лий, партньор в юридическата фирма Lee & Hayes, специализирана в дела за интелектуална собственост.

Но патентната война може да доведе до далеч

по-дълбоки последствия

от завеждането съдебни искове за милиарди - тя може да блокира иновациите в сектора. Заради опасността от юридически последствия, инженерите вече ще мислят все повече по въпроса дали не нарушават нечии интелектуални права, а не за създаването на следващата хитова технология. Отделно все още не е ясно как споровете ще се отразят и върху поведението на потребителите. Някои от тях може да отложат покупката на ново устройство на даден производител до приключването на съдебните дела. Да не говорим за някои по-малки производители и разработчици на софтуер, които няма да могат да си позволят да плащат лицензионните такси на гигантите.

За разлика от iPhone пазарът на устройства с Android е много фрагментиран. На него съжителстват различни версии на платформата, инсталирана на много телефони, всеки със собствени софтуерни подобрения. От друга страна обаче именно този факт допринесе за популяризирането на операционната система. Google отдавна се опитва да унифицира версиите, които пуска за телефона си и някои експерти смятат, че придобиването на Мotorоla е именно ход за постигането на тази цел. Засега обаче никой не може още да каже какво ще е дългосрочното отражение на сделката върху останалите производители на телефони с Android като Samsung, HTC и Sony Ericsson. Първата им реакция беше положителна, като те излязоха с почти идентични официални изявления. И това е обяснимо - най-малкото Google ще може по-добре да защити Android чрез новопридобитите патенти. Но според непотвърдени източници в централата на Samsung е било свикано спешно събрание, на което се обсъждало как ще се процедира в бъдеще. Председателят на управителния съвет на Samsung Electronics Ли Кун-хи предупредил подчинените си, че трябва да търсят опции за сливания и продибивания, защото все повече се засилва влиянието на производителите на софтуер за сметка на тези на хардуер.

От Google побързаха да успокоят съюзниците си. "Сделката няма да промени ангажимента ни да управляваме Android като отворена платформа. Много наши партньори допринесоха за успеха на системата", заяви изпълнителинят директор на търсачката Лари Пейдж.

Немалко експерти посочват, че производителите, заложили на Android, вече трябва сериозно да се замислят върху разработката на собствени операционни системи, в случай че Google в един момент реши да направи Motorola ексклузивен ползвател на Android. Например Samsung и в момента има собствена платформа - Bada, която продава само телефоните си в Южна Корея. Друг вариант е насочване към операционните системи на конкуренцията като Windows Phone 7 на Microsoft или Web OS на Hewlett-Packard. "Компании като Samsung и HTC може да "хеджират" дейността си и да произвеждат повече телефони с Windows. Apple и Google произвеждат и софтуер, и хардуер. Производителите, които се притесняват, че тези два гиганта разполагат с твърде много власт, може да се насочат към трета мобилна екосистема", смята Ти Майкъл Уолкли, анализатор в консултантската компания Сanaccord Genuity, цитиран от сп. Fortune.

Друг важен въпрос, който вълнува сектора, е дали сделката за Motorоla няма да "повлече крак" и да доведе до последваща вълна от консолидации. През цялата седмици най-споменаваните компании, които могат да са евентуална бъдеща цел за придобиване, бяха доскорошният абсолютен лидер на пазара на мобилни телефони Nokia и производителят на Blackberry Research in Motion (RIM). И двете са бивши неоспорими мобилни колоси, които в момента са в кризисен период. И двете обаче имат какво да предложат: RIM разполага с едни от най-важните патенти за смартфони в целия сектор, а и Nokia не остава по-назад, освен това продължава да продава най-много мобилни устройства като бройка.

Производителят на Blackberry обаче е загубил над 50% от пазарната си стойност през последната една година. Въпреки че апаратите му все още са предпочитани от корпоративния сектор, те, както и самата система Blackberry, все повече изостават от лидерите в сектора. Според експертите полезен ход пред компанията е да се отвори повече към чужди операционни платформи като Android и Windows. Отделно мениджмънтът на компанията също не се справя особено успешно с преструктурирането и в интернет изтекоха мейли с оплаквания на някои директори. Очаква се евентуален купувач да плати за компанията между 20 и 30 млрд. долара. А сред сочените кандидати са гиганти като HP, Dell, IBM и дори Samsung. Важно е да се отбележи, че RIM не е съден от лидера по патентни искове Apple, а неотдавна сключи и взаимно лицензионно споразумение с Motorola за определени безжични технологии.

В същото време Nokia е още по-привлекателна и дори има вероятен купувач - Microsoft. Финландската компания вече подписа ексклузивен договор със софтуерния гигант за Windows Phone 7 и получава пари за всяко продадено устройство. А и бившият мениджър в Microsoft Стивън Елоп вече е изпълнителен директор на Nokia. Не бива да се пропуска фактът, че компанията остава лидер на пазара на мобилни апарати, макар и да изостава в сегмента на смартфоните.

Досега Microsoft има противоречив успех с производството на хардуер. Конзолата на компанията XBOX е несъмнен успех, но пък линията музикални плеъри Zune беше откровен провал. Ако софтуерният гигант не купи Nokia, със сигурност ще остане единственият сред технологичните колоси без собствено производство на телефони. Групата обаче разполага с достатъчно кеш и вероятно ще гледа да не бъде изпреварена от някой друг, що се отнася до финландския производител на мобилно оборудване.

В създалата се ситуация поне едно нещо със сигурност e ясно: сделката за Motorola е само едно преместване на фигура по мобилната шахматна дъска. Вероятно съвсем скоро ще видим какъв ще е следващият ход...
__________________
"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis M. Ritchie</pre>
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на ТИНТИН за този полезен пост :
Iliyan N (19-08-2011)
  #2  
Стар 19-08-2011
Аватара на 11012V
11012V 11012V не е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Feb 2011
Мнения: 348
Благодари: 825
Получил благодарност:
63 пъти в 42 поста
Сваляния: 3
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Тук започва да става интересно, много големи пари се въртят дано крайните потребители намажат от тия неща.
Не искам когато реша да си купувам айфон да се окаже, че нов модел ще има след година примерно защото фирмата се съди с някой.
Не искам същото да се случи и ако реша да си купя смартфон с андроид.
Просто искам да си купя нещо добро и нека по-добрите на пазара бъдат лидери.
Мръсните ходове не са хубаво нещо, но като гледам големите компании само това правят, е*аси мръсниците
Отговори с цитат
  #3  
Стар 19-08-2011
Аватара на Brian
Brian Brian не е на линия
Big Brain Big Pain
 

Дата на присъединяване: Mar 2011
Местоположение: Пловдив
Мнения: 3,703
Благодари: 297
Получил благодарност:
870 пъти в 552 поста
Сваляния: 45
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Адвокатите и те деца хранят
Отговори с цитат
  #4  
Стар 19-08-2011
spgi spgi не е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Dec 2009
Мнения: 491
Благодари: 141
Получил благодарност:
322 пъти в 133 поста
Сваляния: 49
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Заради опасността от юридически последствия, инженерите вече ще мислят все повече по въпроса дали не нарушават нечии интелектуални права, а не за създаването на следващата хитова технология.
Аха, не знаех, че на безпардонното ограбване на интелектуални права от гугъл му викали иновации...
То не бяха ползвани иновации от Майкрософт, Ейпъл, ядрото на Линукс....
__________________
TomTomMaps
HereWeGoMaps
Waze

Последно редактирано от spgi : 19-08-2011 на 18:14
Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
000, 17, Поради, причини


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
Причини за накъсването pavel5044 ОБЩИ ДИСКУСИИ за цифрова телевизия 9 03-06-2010 13:45


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 16:13.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.